• Electoral Division 1
Elected - Rick Butler – 464
Bob Everett - 344
• Electoral Division 2
Elected - Kim Magnuson – 513
Herb Coburn – 227
• Electoral Division 3
Elected - Margaret Bahcheli – 490
Christine Pennell – 439
Breanna Sikorski – 134
Jay Sarhan – 34
• Electoral Division 4
Elected - Rolly Ashdown – 832
Jim Rheubottom – 442
• Electoral Division 5
Elected - Earl Solberg (incumbent) – 415
Jerry Gautreau – 379
• Electoral Division 6
Elected - Greg Boehlke (incumbent) – 348
John McMurray – 222
• Electoral Division 7
Lois Habberfield (incumbent, acclaimed)
• Electoral Division 8
Elected - Al Sacuta – 738
Hopeton Louden – 508
Gerry Neustaedter – 225
• Electoral Division 9
Elected - Paul McLean (incumbent) – 517
Norman Kent – 232
Enrique Massot – 209
Mary Ann Mears - 38
(Official results will be released on Oct. 22)
• Mayoral election:
Elected - Peter Brown - 4,047
Linda Bruce (incumbent) - 2,968
Ross Mann - 1,447
Edward Skelding (withdrew prior to election) - 46
• Aldermanic election:
Elected - Murray Buchanan - 4,926
Elected - Fred Burley - 4,020
Elected - Kelly Hegg - 3,971
Elected - Ron Chapman - 3,462
Elected - Glenda Alexander - 3,251
Elected - Allan Hunter - 2,257
Darrell Belyk - 2,249
Taylor Evan Farthing - 2,009
Corina Bohnet - 1,962
Jeff Willerton - 1,894
Dave Pollard - 1,680
Wendy Potter-Duhaime - 1,503
Tim Elliott - 1,478
Jennifer Berg - 1,454
Carolyn Friend - 1,328
Kevin Hughes - 1,327
Rachelle Annette Elizabeth Reed - 940
Trevor Ford Cameron - 678
Sharron Harripersad - 671
Vernon Sinnott – 350
Voter Turnout: 8,520 votes cast of about 27,000 eligible voters (31.51 per cent).
• Ward 1 (Balzac, Crossfield, Beiseker, Irricana, Kathyrn and rural Airdrie)
Elected – Norma Lang – 769
Jennifer Avery (incumbent) - 610
Jo-Anne Lambert - 254
Shauna Traub - 248 votes.
• Ward 2 - Bev LaPeare (acclaimed)
• Ward 3 – Sylvia Eggerer (acclaimed)
• Ward 3 – Don Thomas (acclaimed)
• Ward 4 – Helen Clease (acclaimed)
• Ward 5 – Colleen Munro (acclaimed)
• Ward 6 – Bruce Pettigrew (acclaimed)
• Mayoral election
Elected - Nathan Anderson - 530
Phil McCracken (incumbent) - 367
Luc Rodrigue - 238
• Councillor election
Elected - Jo Tennant - 726
Elected - Garry Richardson - 642
Elected - Jason Harvey - 639
Elected - James Ginter - 563
Jackie Jaquish - 517
Brent Jurgens – 449
• Councillor election
Elected - Larry Martin - 243
Elected - Andrew Carr - 242
Elected - Joshua Taylor - 231
Elected - Frank Dusome - 230
Elected - Lisa Constantini - 195
Terry McAuley - 174
Stephen White - 150
Lisa Rose - 75
• Councillor election
Elected - Ray Courtman - 163
Elected - Fred Walters – 156
Elected - Bruce Rowe - 149
Elected – Brenda Hnybida - 146
Elected - Al Henuset – 133
• Councillor election
Elected - Elizabeth Erasmus 263
Elected - John Welsh 255
Elected - Revecca Larocque 249
Elected - Shelley Surbey 248
Elected - Dave Dunay 239
Elected - Darcy Curle 237
Elected - Warren Cleaver 181
• Councillor election
Elected - Vanessa Van der Meer - 154
Elected – Leslie Hibbs - 151
Elected - Florence Robinson - 145
Elected – Darwyn Moon - 143
Elected – Annon Hovde - 103
Michelle Peckham - 101
Julie Hillis - 99
• Mayoral election:
Elected – Truper McBride (incumbent) 2,235
Mike Anderson – 1757
• Councillor election
Elected – Joann Churchill – 2,472
Elected – Jeff Toews – 2,302
Elected - Ivan Davies – 2,277
Elected - Tara McFadden – 2,162
Elected - Ivan Brooker – 2,082
Elected - Ross Watson – 1,898
Miles Chester – 1,770
Brenda Sine – 1,671
Ron Knowles – 1,626
Judy Stewart – 1,593
• Mayoral election
Acclaimed - Patricia Matthews (incumbent)
• Councillors election
Elected - Patrick Bergen – 1,595
Elected - Heather Davies – 1,593
Elected - Kelsey Johnson – 1,561
Elected - Stewart Hutchison – 1,526
Elected - Christopher Steeves -1,521
Elected - Terry Leighton – 1,299
Keith Crowder – 1,172
Kam Khamba - 618
Harwinder Mangat - 357
Jasbir Dhari - 347